Przepełnione schroniska doskonale odzwierciedlają problem bezpańskich i zaginionych psów. Zaginięcie zwierzęcia to z pewnością przykre przeżycie dla właściciela, ale przede wszystkim ogromny stres dla psa. Przyczyną zaginięć są najczęściej ucieczki, złe zabezpieczenie terenu, a w przypadku zwierząt rasowych – porwania. W większości przypadków, gdyby tylko zwierzę posiadało czip, zostałoby zwrócone właścicielowi wkrótce po znalezieniu.
1. Dlaczego powinienem zaczipować zwierzę?
Każdy właściciel pragnie zapewnić swojemu pupilowi bezpieczeństwo. Czipowanie psa w znaczącym stopniu zwiększa szansę odnalezienia zwierzęcia na wypadek zaginięcia.
2. Czym jest czip?
Czip, inaczej zwany transponderem, jest układem scalonym, który mieści się w maleńkiej szklanej kapsule, która jest wszczepiana pod skórę zwierzęcia.
3. Jak wygląda zabieg czipowania?
Za pośrednictwem igły lekarz weterynarii wszczepia pod skórę zwierzęcia mikroczip. Nie jest to bardziej bolesne od zrobienia zastrzyku czy podania szczepionki.
4. Jak działa mikroczip?
Działanie aktywowane jest poprzez fale radiowe wysyłane przez odpowiedni czujnik, mikroczip aktywuje się w polu działania czytnika wysyłając unikalny kod, który możemy odczytać na czytniku.
5. W którym miejscu będzie znajdował się czip?
Są dwa dopuszczalne miejsca wszczepienia czipu – lewa strona szyi lub pod łopatkami. W naszej klinice najczęściej wybieranym miejscem jest szyja. Czip może się nieznacznie pod skórą przesunąć, ale przenośny czytnik ma zasięg około 10 cm.
Źródło: www.mikroczip.pl/znakowanie-zwierzat.html
6. Jak można odczytać dane z mikroczipu?
Dane z mikroczipu odczytujemy za pomocą specjalnego czytnika. Możemy to zrobić w każdym schronisku, w większości gabinetów weterynaryjnych, a także na Komendach Policji czy Straży Miejskiej.
7. Dla kogo czip jest obowiązkowy?
Psy rasowe, czyli posiadające metrykę wydaną przez Związek Kynologiczny w Polsce muszą być oznakowane poprzez tatuaż lub czip. Znakowanie szczenięcia odbywa się jeszcze u hodowcy. Psy wyjeżdżające za granicę muszą posiadać paszport, a koniecznym warunkiem założenia takiego paszportu jest także oznakowanie zwierzęcia.
BARDZO WAŻNE!
Zdarzają się takie sytuacje, że do schroniska trafia zwierzę zaczipowane, ale czip nie jest zarejestrowany w żadnej bazie danych. Kiedy bierzemy zwierzę na przykład z hodowli i dostajemy informację, że posiada ono czip upewnijmy się, że czip ten został zarejestrowany i przypisany do naszych danych!
Sam zabieg czipowania nie potrwa długo, jednak ze względu na sprawdzenie i poprawne wprowadzenie danych do bazy warto zarezerwować sobie na taką wizytę więcej czasu. W celu umówienia się na czipowanie w naszej klinice prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny: 81 740 75 75.